CALGARY YACHT CLUB

Burgee

CYC ICEBREAKER 2018

Hosted by Calgary Yacht Club

Jun 2, 2018

 

Burgee

Laser 4.7 (Int.) Fleet

6 Races (1 Discarded) Net 5

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Total Net
1st Laser 4.7 (Int.) 194213 Glenmore Sailing Club Robbie Simpson
1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0



2nd

2.0


7.0 5.0
2nd Laser 4.7 (Int.) 210324 Glenmore Sailing Club Homer Riva-Cambrin
2nd

2.0



2nd

2.0



2nd

2.0



3rd

3.0



3rd

3.0



1st

1.0


13.0 10.0
3rd Laser 4.7 (Int.) 212412 Glenmore Sailing Club Rebeka Patterson
6th

6.0

DNC

3rd

3.0



3rd

3.0



4th

4.0



4th

4.0



4th

4.0


24.0 18.0
4th Laser 4.7 (Int.) 12913 Glenmore Sailing Club Ava Fewster
6th

6.0

DNC

6th

6.0

DNC

6th

6.0

RET

2nd

2.0



2nd

2.0



3rd

3.0


25.0 19.0
5th Laser 4.7 (Int.) 4 Glenmore Sailing Club Sara Fewster
6th

6.0

DNC

6th

6.0

DNC

6th

6.0

DNC

5th

5.0



6th

6.0

DNF

6th

6.0

DNF
35.0 29.0

 

Burgee

Laser (Int.) Fleet

6 Races (1 Discarded) Net 5

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Total Net
1st Laser (Int.) 209082 Calgary Yacht Club Mike Hooper
3rd

3.0



2nd

2.0



1st

1.0



4th

4.0



2nd

2.0



3rd

3.0


15.0 11.0
2nd Laser (Int.) 168279 Calgary Yacht Club Evan Mah
1st

1.0



16th

16.0

RET

3rd

3.0



1st

1.0



6th

6.0



1st

1.0


28.0 12.0
3rd Laser (Int.) 19 Calgary Yacht Club Isaac Bussin
4th

4.0



1st

1.0



2nd

2.0



3rd

3.0



3rd

3.0



5th

5.0


18.0 13.0
4th Laser (Int.) 199766 Calgary Yacht Club Stephen Reichenfeld
9th

9.0



3rd

3.0



8th

8.0



2nd

2.0



8th

8.0



2nd

2.0


32.0 23.0
5th Laser (Int.) 167514 Wabamun Sailing Club Barry Tee
5th

5.0



5th

5.0



4th

4.0



10th

10.0



1st

1.0



10th

10.0


35.0 25.0
6th Laser (Int.) 21 Glenmore Sailing Club Eugene Dombrovskiy
11th

11.0



7th

7.0



7th

7.0



9th

9.0



5th

5.0



4th

4.0


43.0 32.0
7th Laser (Int.) 207222 Calgary Yacht Club Bill Forsythe
14th

14.0



4th

4.0



6th

6.0



12th

12.0



4th

4.0



7th

7.0


47.0 33.0
8th Laser (Int.) 200134 Wabamun Sailing Club Russel Krause
8th

8.0



6th

6.0



11th

11.0



6th

6.0



9th

9.0



6th

6.0


46.0 35.0
9th Laser (Int.) 177038 Calgary Yacht Club Phil Paxton
2nd

2.0



8th

8.0



14th

14.0



8th

8.0



7th

7.0



12th

12.0


51.0 37.0
10th Laser (Int.) 197564 Calgary Yacht Club Bill Mulloy
7th

7.0



10th

10.0



9th

9.0



5th

5.0



12th

12.0



16th

16.0

DNC
59.0 43.0
11th Laser (Int.) 173667 Calgary Yacht Club Ian Lunt
13th

13.0



12th

12.0



5th

5.0



11th

11.0



10th

10.0



9th

9.0


60.0 47.0
12th Laser (Int.) 182363 Calgary Yacht Club Mike Weldon
12th

12.0



13th

13.0



10th

10.0



7th

7.0



16th

16.0

OCS

8th

8.0


66.0 50.0
13th Laser (Int.) 185926 Calgary Yacht Club Richard Quinlan
6th

6.0



9th

9.0



12th

12.0



14th

14.0



13th

13.0



11th

11.0


65.0 51.0
14th Laser (Int.) 188948 Calgary Yacht Club Edwin Oliveria
10th

10.0



11th

11.0



13th

13.0



13th

13.0



11th

11.0



13th

13.0


71.0 58.0
15th Laser (Int.) 213877 Calgary Yacht Club David Elliott
16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC
96.0 80.0

 

Burgee

Optimist Pram (Int.) Fleet

7 Races (1 Discarded) Net 6

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Race #7 Total Net
1st Optimist Pram (Int.) 1325 Calgary Yacht Club Adam Chan
2nd

2.0



1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0



2nd

2.0



3rd

3.0



1st

1.0


11.0 8.0
2nd Optimist Pram (Int.) 1777 Glenmore Sailing Club Nicolas Dixon
1st

1.0



2nd

2.0



3rd

3.0



4th

4.0



5th

5.0



2nd

2.0



3rd

3.0


20.0 15.0
3rd Optimist Pram (Int.) 1560 Glenmore Sailing Club Duncan Hay
5th

5.0



3rd

3.0



2nd

2.0



5th

5.0



1st

1.0



5th

5.0



5th

5.0


26.0 21.0
4th Optimist Pram (Int.) 1306 -- Unknown Club -- Randy
3rd

3.0



6th

6.0



4th

4.0



6th

6.0



3rd

3.0



8th

8.0



2nd

2.0


32.0 24.0
5th Optimist Pram (Int.) 4 Calgary Yacht Club Fraser Doren
4th

4.0



5th

5.0



6th

6.0



3rd

3.0



4th

4.0



4th

4.0



8th

8.0


34.0 26.0
6th Optimist Pram (Int.) 3 Calgary Yacht Club Sienna Bruchet
7th

7.0



4th

4.0



7th

7.0



2nd

2.0



7th

7.0



1st

1.0



6th

6.0


34.0 27.0
7th Optimist Pram (Int.) 2 Calgary Yacht Club Charlise Bruchet
6th

6.0



7th

7.0



5th

5.0



7th

7.0



6th

6.0



6th

6.0



7th

7.0


44.0 37.0
8th Optimist Pram (Int.) 1779 Glenmore Sailing Club Rohan Murley
8th

8.0



8th

8.0



16th

16.0

DNF

8th

8.0



16th

16.0

DNF

7th

7.0



4th

4.0


67.0 51.0
9th Optimist Pram (Int.) 19 Calgary Yacht Club Cameron
9th

9.0



9th

9.0



8th

8.0



10th

10.0



10th

10.0



10th

10.0



16th

16.0

DNC
72.0 56.0
10th Optimist Pram (Int.) 9379 Glenmore Sailing Club Sebastien Pauze
10th

10.0



10th

10.0



9th

9.0



11th

11.0



9th

9.0



13th

13.0



16th

16.0

DNC
78.0 62.0
11th Optimist Pram (Int.) 9 Calgary Yacht Club Zairyn Mierau
12th

12.0



14th

14.0



11th

11.0



13th

13.0



8th

8.0



9th

9.0



16th

16.0

DNC
83.0 67.0
12th Optimist Pram (Int.) 21 Calgary Yacht Club Anna Kearns
14th

14.0



12th

12.0



10th

10.0



9th

9.0



11th

11.0



11th

11.0



16th

16.0

DNC
83.0 67.0
13th Optimist Pram (Int.) 10 Calgary Yacht Club Aryan Virk
13th

13.0



11th

11.0



12th

12.0



16th

16.0

DNF

12th

12.0



14th

14.0



16th

16.0

DNC
94.0 78.0
14th Optimist Pram (Int.) 1552 Glenmore Sailing Club Danielle Campbell
11th

11.0



13th

13.0



16th

16.0

DNF

12th

12.0



16th

16.0

DNS

12th

12.0



16th

16.0

DNC
96.0 80.0
15th Optimist Pram (Int.) 10A Calgary Yacht Club Kaiden Benning
16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC

16th

16.0

DNC
112.0 96.0

Burgee

San Juan 21

6 Races (1 Discarded) Net 5

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Total Net
1st San Juan 21(SKClassGen&Sp 1061 Glenmore Sailing Club
2nd

2.0



2nd

2.0



2nd

2.0



1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0


9.0 7.0
2nd San Juan 21(SKClassGen&Sp 2056 Glenmore Sailing Club
1st

1.0



1st

1.0



1st

1.0



2nd

2.0



2nd

2.0



2nd

2.0


9.0 7.0

 

Burgee

Laser Radial/Laser M Fleet

6 Races (1 Discarded) Net 5

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Total Net
1st Laser Radial/Laser M 178562 Calgary Yacht Club Lesley Reichenfeld
1st

1.0



2nd

2.0



1st

1.0



4th

4.0



1st

1.0



1st

1.0


10.0 6.0
2nd Laser Radial/Laser M 211635 Calgary Yacht Club Rob Mahood
3rd

3.0



1st

1.0



2nd

2.0



1st

1.0



7th

7.0



2nd

2.0


16.0 9.0
3rd Laser Radial/Laser M 184626 Calgary Yacht Club Kate Easton
2nd

2.0



3rd

3.0



7th

7.0



2nd

2.0



3rd

3.0



4th

4.0


21.0 14.0
4th Laser Radial/Laser M 212913 Glenmore Sailing Club Cameron Hay
4th

4.0



4th

4.0



3rd

3.0



5th

5.0



2nd

2.0



10th

10.0


28.0 18.0
5th Laser Radial/Laser M 195647 Calgary Yacht Club Dave Murray
5th

5.0



7th

7.0



5th

5.0



3rd

3.0



9th

9.0



6th

6.0


35.0 26.0
6th Laser Radial/Laser M 190214 Calgary Yacht Club Lee Nagy
6th

6.0



5th

5.0



6th

6.0



6th

6.0



8th

8.0



5th

5.0


36.0 28.0
7th Laser Radial/Laser M 115 Glenmore Sailing School Anna Chaykovska
8th

8.0



9th

9.0



8th

8.0



10th

10.0



4th

4.0



3rd

3.0


42.0 32.0
8th Laser Radial/Laser M 191926 Calgary Yacht Club Erin Sonnie
9th

9.0



8th

8.0



4th

4.0



8th

8.0



6th

6.0



8th

8.0


43.0 34.0
9th Laser Radial/Laser M 210680 Calgary Yacht Club Mark Smillie
13th

13.0

DNC

6th

6.0



13th

13.0

DNC

7th

7.0



10th

10.0



9th

9.0


58.0 45.0
10th Laser Radial/Laser M 173723 Glenmore Sailing Club
13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

9th

9.0



5th

5.0



7th

7.0


60.0 47.0
11th Laser Radial/Laser M 182359 Calgary Yacht Club Brandon Halstead
7th

7.0



13th

13.0

RET

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC
72.0 59.0
12th Laser Radial/Laser M Boat 0006 () Glenmore Sailing Club Nathan Lemke
13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC

13th

13.0

DNC
78.0 65.0

Burgee

Fireball

6 Races (1 Discarded) Net 5

Low Point System Minimum 1 races (Short Series)

Rank Class Boat Club Skipper Crew Race #1 Race #2 Race #3 Race #4 Race #5 Race #6 Total Net
1st Fireball (Int.) 14482 Glenmore Sailing Club Hamish Ferguson Finn Griggs
3rd

3.0



2nd

2.0



1st

1.0



1st

1.0



2nd

2.0



4th

4.0


13.0 9.0
2nd Fireball (Int.) 14766 Glenmore Sailing Club Debbie Kirkby
4th

4.0



1st

1.0



5th

5.0

RET

4th

4.0



1st

1.0



1st

1.0


16.0 11.0
3rd Fireball (Int.) 14481 Glenmore Sailing Club Iker Bizcarguenaga
1st

1.0



3rd

3.0



2nd

2.0



3rd

3.0



4th

4.0



3rd

3.0


16.0 12.0
4th Fireball (Int.) 15033 Wabamun Sailing Club Ken Tichkowsky Neil Tichkowsky
2nd

2.0



4th

4.0



5th

5.0

OCS

2nd

2.0



3rd

3.0



2nd

2.0


18.0 13.0

arcSail  Scoring made simple

Download ArcSail for iPhone & iPad from the Apple Store


Contact Us

635 E Chestermere Dr, Chestermere, AB T1x 1A5

(403) 272-3300

manager@cyc.ab.ca

© 2016 Copyright Calgary Yacht Club. All rights reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software